Zalety, zalecenia i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym coraz to stosowanym w diagnostyce. Pozwala na analizę całego organizmu bądź jego ustalonej części w odniesieniu do stanu zapalnego, urazu czy zmian nowotworowych. Pacjent podczas badania spoczywa w ciasnym tunelu urządzenia. Kiedy warto wykonać rezonans, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się często USG i RTG, dodatkowo również MRI. Wszystkie te badania mają ogrom zalet ale i ograniczeń. Dlatego jakże ważne jest uzupełnianie się ich razem, podwyższając możliwości na właściwą diagnozę a potem odpowiednie leczenie.
Potężnym plusem badania MRI może być uzyskanie precyzyjnych widoków z racji głównie podania kontrastów i obserwacji ciała pod kilkoma płaszczyznami. Najnowszej generacji maszyny pozwalają analizować całe ciało, ale też jego konkretne elementy. Badaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Jakże wielonarządowa diagnostyka sprawdza się w badaniu procesów rakowych, przerzutów ale także analizie dużych uszkodzeń ciała, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu nieznanego pochodzenia.
Mimo mnóstwa zalet i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ten sposób ma również wady. Przede wszystkim może być to, że MRI jest badaniem statycznym, chory musi leżeć w jego trakcie spokojnie co problematyzuje wykonanie badania dynamicznego jakże ważnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na realizację MRI w Polsce do dziś oczekuje się nader długo. Prędzej osiągalne są RTG czy USG. Istnieje możliwość wykonania MRI prywatnie, cena jednak to przeważnie kilkaset złotych za konkretny obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa niekorzystnie na organizm, jednak wykluczeni z badania są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są różne uczulenia.

Zalecenia do MRI

Po wykorzystaniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do wstępnej diagnozy, kieruje chorego na MRI. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, jamy brzusznej albo miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem jest potwierdzanie schorzeń układu nerwowego, procesów nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, schorzeń układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne albo zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, opuchlizny kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa może okazać się pomocny w przeglądzie dysfunkcji całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeciwwskazań do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu ankiety.
Na samo badanie należy przyjść w luxnym ubraniu bez metalowych elementów, nie wnosić kluczy, biżuterii, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, okazać dokument tożsamości, badanie poziomu kreatyniny (w razie potrzeby zastosowania kontrastu), stawić się na badanie bez posiłku, bez makijażu, pianki czy lakieru na włosach. Nie wymaga się odstawienia stale przyjmowanych leków.

W jaki sposób prześwietla MRI?

W trakcie badania pacjent przebywa w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza mocne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, dalej nadaje fale radiowe które po drodze uderzają na rzeczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje informacje o strukturze organizmu, stworzyć komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Znaczne ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie wymaga dyscypliny i cierpliwości ze strony chorego, ale w zamian udostępnia precyzyjny obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być przeprowadzany bez ograniczeń, jedynie nieść może ryzyko dla chorych z rozrusznikiem serca czy różnymi metalowymi elementami w ciele, które stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Stąd strasznie ważny okazuje się wywiad i przekazywanie szczerych odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem albo zabiegiem.